Branná

Obec Branná vznikla v podhůří Jeseníků jako Goldenstein, česky Kolštejn již kolem roku 1282. Zlatý kámen, nyní Branná byla založena při staré obchodní cestě do Slezska. Někdy po roce 1301 panoval v obci Jan Wüstenhube, stavebník a zakladatel místního hradu. Později byl Kolštějn navrácen do královského majetku a od roku 1339 zde vládl rod pánů z Lipé. Od roku 1947 mluvíme o obci jako o Branné. Název získala obec podle místní řeky. Od roku 1992 má Branná status městské památkové zóny.

Hlavní památkové objekty v Branné

Tyto objekty jsou jádrem památkové zóny a jsou pro svou historickou hodnotu chráněny. Jsou o to význačnější, že jsou soustředěny v jednom nevelkém prostoru.

  • Hrad Kolštejn byl založen pány z  Wüstenhube na počátku 14. století.
  • Fojtství bylo zbudováno jako přízemní budova na konci  16. století.
  • Kostel Archanděla Michaela byl postaven v letech                1612-1614.
  • Socha sv. Jana Nepomuckého se nachází ve výklenku vnější zdi závěru kostela sochařská práce datovaná do roku 1733.
  • Sousoší Piety je součástí areálu kostela, lidová kamenická práce z roku 1663.
  • Boží muka se nacházejí při silnici Branná - Vikantice, barokní pilířová boží muka z roku 1762.
  • Kašna s plastikou Hygie oživuje střední náměstí, kamenná kašna je z roku 1866 a litinová plastika z roku 1901, nesoucí na rameni vázu.
  • Mariánský pramen Branná neboli Kolštejn je staré poutní místo. Nad zázračným pramenem stával dřevěný kostelík a v něm dřevěná socha Panny Marie Utěšitelky. Sošku podle legendy přinesli ze Svaté země Maltézští rytíři. Prameni vody a sošce se přisuzovala řada zázraků. V r. 1789 za Josefínských reforem bylo poutní místo zrušeno a poutní kostel jako nadbytečný byl odsvěcen a zbořen. Soška byla přenesena do farního kostela Archanděla Michaela. Památkou na poutní místo tedy zůstal pouze pramen zázračné vody.

Branná je skvělým výchozím bodem pro lyžaře, běžkaře, pěší i cyklo turistiku. Okolní svahy,vleky, snowparky a běžecké trasy uspokojí i náročné sportovce.
Krásné přírodní scenérie Hrubého Jeseníku vás uchvátí v kteroukoliv roční dobu.

Relax centrum Kolštejn v Branné hodnocení
Při poskytování služeb nám pomáhají COOKIES.

Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více v Oznámení o ochraně osobních údajů.

ROZUMÍM